Header_Unikaverk_2000x702

Årets unika verk

Varje år presenterar vi ett nytt samarbete med en aktuell konstnär som tar fram ett unikt verk till våra medlemmar. Årets verk är framtaget av konstnären Mehregan Meysami.

Unikt verk 2026 

I år gör konstnären Mehregan Meysami ett unikt verk som Konstföreningens medlemmar har möjlighet att köpa till ett förmånligt pris. Här kan du läsa mer om konstnären och årets verk.

Mehregan Meysami foto webb

Om konstnären

Mehregan Meysami, född 1990, är utbildad i Teheran, Pasadena (USA), Oslo och har en magisterexamen från Kungliga konsthögskolan i Stockholm 2022. Hon bor och verkar sedan dess i Stockholm.

Meysami är en konstnär som arbetar med flera olika uttryck, till exempel film, grafik och fotografi. Hon använder ofta analog film och text i sitt skapande, och gör bland annat installationer, film, fotografi, collage och verk på papper.

I sitt arbete utforskar hon hur bilder och teknik påverkar världen omkring oss och hur vi människor ser på den. Hon intresserar sig för det som finns mellan det poetiska och det politiska – där tankar och förståelse växer fram steg för steg, genom mellanrum, delar och förändringar. För henne hänger poesi och politik nära ihop.

Unikt verk 2026

Detaljer om verket

Verk: Hormuz röda berättelser

Konstnär: Mehregan Meysami

År: 2026

Teknik: Handtryckt fotopolymergravyr på Hahnemühle papper 350 g (med etsningsfärg framställd av järnoxidpigment från Hormuzön)

Storlek: 30 x 42 cm (varav 21,5 x 29 tryckt yta)

Upplaga: 60 ex, numrerade och signerade (varav 50 ex lottas ut)

Pris medlemmar:1 200 kr (2 000 kr för icke-medlemmar)

Verket säljs utan ram.

Mehregan om verket 

I takt med att Hormuz hamnat i fokus för internationell nyhetsrapportering har Meysami återvänt till ön i tanken och till en serie fotografier tagna på 35 mm-film under hennes besök 2019. Hormuz karakteristiska röda jord, rik på järnoxid, har en lång historia som pigment i manuskript och persiska miniatyrmålningar. Verket utgår från ett fotografi från resan, överfört till en fotopolymergravyrplåt och tryckt med färg framställd av jord insamlad på Hormuz. Ön blir därmed inte bara representerad, utan också materiellt närvarande – förkroppsligad i sin egen jord.

Så köper du konstverket

Om du vill köpa verket betalar du in beloppet till konstföreningens plusgiro 9 85 23-4 eller Swish till 123 383 57 09. Ange "Unikt verk", ditt namn, adress, tel.nr samt din e-postadress. 

Verket säljs utan ram.

När vi har mottagit din betalning får du gärna hämta verket på Apotekets huvudkontor i Solna (Dalvägen 12) i receptionen efter överenskommelse. Alternativt skickas verket med PostNord när vi har erhållit betalning. 

För mer information: prata med någon i styrelsen eller mejla till konstforeningen@apoteket.se.

Kontakta konstföreningen